Uykunun kabusu panik atak

Uykunun kabusu panik atak
Bu haber 06 Oca 2016 Çar 1:36 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Geceleri uykunuzdan aniden yoğun kaygı ve korkuyla uyanıyor, kalbinizin çarptığını hissedip kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız “nokturnal” özellikli panik atağınız olabilir. Uykuda gelen ve kişiyi uyandıran nokturnal panik atak, kişilerin uyku kalitesini bozarken aynı zamanda ölüm korkusu ile yaşamalarına neden oluyor.

US Psikiyatri Enstitüsü’nden Psikiyatrist Dr. Evindar Karabulut, uykuda hereville how mirka got her sword gelen panik atak ve bununla başa çıkabilme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

UYKUDAN UYANDIRAN YOĞUN KAYGI

Panik atağın en tipik özelliği, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir. Kişide panik atak birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar. Çoğu zaman 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçer. Gece gelen nokturnal panik atakta ise atağın gelişi uykuda fark edilmez ve kişi sadece dehşet ve yoğun kaygı duygusu ile uyanır.

panik atak

KALP KRİZİ VE FELÇ GEÇİRME KORKUSUNA YOL AÇIYOR

Yapılan araştırmaların çoğunda nokturnal panik atak, panik bozukluğun yarıya yakınında görülebilmektedir. Kişi gece aniden uyanarak nedenini bilmediği bir kaygı ve endişe ile acil servise veya diğer hekimlere başvurur. Eğer uygun araştırmalardan sonra panik atağa neden olabilecek herhangi bir rahatsızlık bulunmaz ise the martian chronicles by ray bradbury panik atak tanısı konulur. Hiçbir neden yokken birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme ya da ürperme, bazen de bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik; düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma ya da karıncalanma gibi panik atak belirtileri kişiyi dehşet içinde bırakır. Özellikle bu bulguların instinct: the power to unleash your inborn drive gece uykuda iken ortaya çıkması live in the moment quotes nokturnal panik atağın en tipik özelliğidir. Kişi o an “kalp krizi” geçirdiğini  ya da felç geçirmekte  no one can save you but yourself olduğunu zannederek  yoğun bir “ölüm korkusu” ya da “felç olma korkusu” yaşar. Bazen de başında bir tuhaflık, sersemlik, kendisini ya da çevresini bir garip ya da değişik  hissetme gibi duyguların ortaya çıkmasıyla, “kontrolünü kaybetmeye” ya da “çıldırmaya başladığını” düşünerek kendisine ya da çevresindekilere zarar vermekten korkmaya başlar.

568b801118c7733bc8aa1aac

UYKU KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Uykuda Panik Atak olan, panik bozukluğu olgunlarında ataklar tekrarlamaya devam ettikçe kişiler ataklar arasındaki dönemde;  gergin, huzursuz  ve endişeli bir şekilde her an yeni bir panik atağın geleceği endişesi ile yaşarlar. Bu endişeli bekleyişe “beklenti anksiyetesi” adı verilir. Ayrıca bu hastalar uyku bozukluklarının eşlik ettiği; uykuya dalma ve sürdürmekte zorluk yaşama, sabahları yorgun kalkma, uyumaktan ve yalnız kalmaktan kaçınma gibi davranışlar sergilerler.

568b820b18c7733bc8aa1ae3

UYKUDA PANİK ATAK SONRASI ILIK DUŞ VE GEVŞEME EGZERSİZLERİ RAHATLATIYOR

Uykuda yaşanan panik atak sırasında kişiler bunun bir panik atak olduğunu kendilerine telkin etmeleri gerekir. O esnada; yataktan çıkıp başka bir yerde gergin olan kas grupları için gevşeme hareketleri yapmak, ılık suyla duş almak ve mümkünse kısa süreli yürüyüş yapmak kişiyi rahatlatacaktır.

568b820e18c7733bc8aa1ae5Panik bozukluğun tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi oldukça etkindir. Özellikle nokturnal panik bozuklukta antidepresanlar ve kaygı giderici ilaçlar önerilmektedir. Psikoterapi ile bu yakınmalar tamama yakın düzelebilmektedir. Gevşeme egzersizleri, uygun nefes alma teknikleri ile panik bozukluk kontrol altına alınmakta ve tedaviedilebilmektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

A. Hatun Önal 50 bin TL'lik çay içecek
En çok para kaybettiren Hollywood yıldızı kim oldu?
Bazı insanlar dertlerini zincir yaparken diğerleri nasıl bu kadar eğleniyor?
Zehra Çilingiroğlu'na duble jest
Bacak bacak üstüne atınca bakın ne oluyor!
Paylaş:
"Uykunun kabusu panik atak" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
Yorumlar

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

[Watch] The Goblin (2017) Full Movie HD
The Goblin (2017) HD Director : – Release : September...
[Watch] Home Again (2017)
Home Again (2017) HD Director : Hallie Meyers-Shyer. Writer :...
Watch Movie Online The Dark Knight (2008)
The Dark Knight (2008) HD Director : Christopher Nolan. Producer...
Watch and Download Full Movie The Godfather: Part II (1974)
The Godfather: Part II (1974) HD Director : Francis Ford...

 

çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Tweetle

Sohbetelit.com ® 2007 yılından beri TvEğlence, Sohbet, iRC, Chat, Radyo, Forum ve birçok servisi ile milyonlarca kişiyi bir araya getiren sohbet platformudur. Ayrıca geveze sohbet odaları, rüya, fıkra, karikatür, güzel sözler, video, kadın, magazin, şarkı sözleri, sinema, haber, oyun, arkadaşlık,  gibi daha bir çok içerikleri bulabilirsiniz.

  Diyalog www.SohbetElit.Com | Tüm hakları saklıdır.